Przewodnik po Izraelu

Droga Krzyżowa (Via Dolorosa)

Via Dolorosa Jerozolima (Droga krzyżowa)

Via Dolorosa Jerozolima to ulica w Muzułmańskiej dzielnicy Jerozolimy (w starej części). Drogę tą ulicą przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. Via Dolorosa to również nazwa nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawianej na tej ulicy.

Via Dolorosa Jerozolima

Zgodnie z tradycją Via Dolorosa była za czasów Jezusa drogą prowadzącą do miejsca egzekucji na wzgórzu Golgota. Drogę tę miał przemierzyć Jezus idąc na ukrzyżowanie i niosąc swój własny krzyż przez większość drogi. Droga Krzyżowa ma 14 stacji i prowadzi do Bazyliki Grobu Świętego, w której Jezus miał zostać pochowany i zmartwychwstać.

Aktualna trasa Drogi Krzyżowej różni się od trasy z początku XV wieku. Via Dolorosa osiągnęła swoją obecną trasę w XVIII wieku, zastępując różne poprzednie trasy. Obecnie na trasie jest jedynie 9 stacji, gdy na początku XV w. stacji było czternaście, z czego pięć pozostało w Bazylice Grobu Świętego.

Via Dolorosa Jerozolima

Szczególnie podczas świąt chrześcijańskich takich jak Wielkanoc odbywa się tu wiele procesji. Na przykład podczas Niedzieli Palmowej wierni kroczą Drogą Krzyżową niosąc liście palmowe.

Droga Krzyżowa Jerozolima

Istnieje możliwość wypożyczenia drewnianych krzyży i pokonania drogi cierpienia Jezusa Chrystusa wraz z nimi. Przy Via Dolorosa znajduje się wiele kościołów oraz Hospicjum Austriackie.