Przewodnik po Izraelu

Stare Miasto

Jerozolima Stare Miasto

Stare Miasto położone jest w Jerozolimie, w jej wschodniej części, pomiędzy Górą Oliwną, która znajduje się na wschód od niego. Od północy otoczone jest arabską częścią Jerozolimy (Wschodnia Jerozolima), natomiast na zachód od Starego Miasta leży Zachodnia Jerozolima (zwana także Nową Jerozolimą)

jerusalem-stare-miasto

Dzielnice Starego Miasta w Jerozolimie

Stare Miasto podzielone jest według religii na cztery dzielnice:

Północno-zachodnia dzielnica chrześcijańska

Dzielnica ciągnącą się od Nowej Bramy wzdłuż zachodniego muru do Bramy Jafy. Od południa graniczy z kwartałami żydowskim i ormiańskim, a od wschodu z kwartałem muzułmańskim. Znajduje się tutaj jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa: bazylika Grobu Świętego.

Południowo-zachodnia dzielnica ormiańska

Jest to najmniejsza pod względem wielkości dzielnica Jerozolimy usytuowana w południowo-zachodniej części miasta. Pomimo tego oraz małej populacji, w Starym Mieście można odczuć wyraźną obecność Ormian.

Południowo-wschodnia dzielnica żydowska

Usytuowana w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Gnojnej na południu wzdłuż dzielnicy ormiańskiej na zachodzie do Cardo na północy i Wzgórza Świątynnego na wschodzie. Większość zabytków w tej dzielnicy została doszczętnie zniszczona przez Arabów jednak po 1967 roku Izraelczycy zdołali odbudować dzielnicę. W dzielnicy żydowskiej można podziwiać liczne archeologiczne pozostałości, schodząc podziemnymi tunelami do dolnych poziomów miasta.

Północno-wschodnia dzielnica muzułmańska

Dzielnica ta jest największa oraz najbardziej liczna ze wszystkich dzielnic. Znajduje się w północno-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Lwów na wschodzie wzdłuż północnego muru Wzgórza Świątynnego, aż do Bramy Damasceńskiej na zachodzie.

Jerozolima dzielnica muzułmańska
Jerozolima dzielnica muzułmańska

Tak duże zróżnicowanie religijne na tak małym obszarze, niesie ze sobą możliwość występowania konfliktów, również w Starym Mieście, które jest stosunkowo dobrze zabezpieczone.

Zabytki Starego Miasta

Stare Miasto chronione jest przez imponujący mur miejski wzniesiony w roku 1538. Można do niego wejść przez jedną z okazałych bram miejskich: Bramę Jafy, Bramę Dawida, Bramę Gnojną, Bramę Złotą, Bramę Lwów, Bramę Heroda, Bramę Damasceńska, Bramę Nową. Zwykle wiele się tu dzieje, a krocząc po tysiącletnich stopniach mija się jedną atrakcję za drugą. Na mocy ustawy z 1980 roku miasto Jerozolima stało się ostatecznie niepodzielną stolicą Izraela.

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Starego Miasta należą:

Wzgórze Świątynne wraz z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa będącym jednym z trzech najważniejszych meczetów islamu

Ściana Płaczu stanowiąca wcześniejszy mur zachodni Drugiej Świątyni Jerozolimskiej

 Ściana płaczu Żydzi ortodoksyjni

Droga Krzyżowa (Via Dolorosa), którą przemierzył Jezus Chrystus przed ukrzyżowaniem

Droga krzyżowa Jerozolima

Bazylika Grobu Świętego, w której został on pochowany i miał zmartwychwstać

Bazylika Grobu Świętego
By jlascar [CC BY 2.0] via Wikimedia Commons
 Bazylika-Grobu-Świętego Grób Pański Jerozolima

Poza tym w obrębie Starego Miasta znajduje się Hospicjum Austriackie i Wieża Dawida.

Wszystkie cztery dzielnice Starego Miasta kryją oczywiście wiele innych zabytków, jak na przykład stanowiska archeologiczne i liczne świątynie.