Przewodnik po Izraelu

Targ Mahane Yehuda

Izrael – Targ Mahane Yehuda w Jerozolimie

Targ Mahane Yehuda w Jerozolimie to największy i najbardziej popularny bazar w Izraelu. Targ określany jest również jako Shuk Mahane Yehuda lub po prostu „Shuk”. Na targu odnaleźć można świeże owoce i warzywa, wypieki, ryby, mięso, sery, orzechy, nasiona i całą gamę przypraw. Oprócz tego na targu można zakupić również artykuły gospodarstwa domowego, odzież i obuwię, tkaniny, sztukę, pamiątki oraz wina i napoje alkoholowe. Wszystko to oferowane jest przez ponad 250 sprzedawców.

Mahane Yehuda Jerozolima

Atmosfera na targu Mahane Yehuda

Targ Mahane Yehuda w Jerozolimie oddalony jest od Starego Miasta o jedyne 10 minut spacerem, a dziennie odwiedza go około 200 tysięcy ludzi. Owoce i warzywa promienieją soczyście w różnorodnych barwach, a zapachy przypraw i herbat sprawiają, że chce się więcej. Ale to jeszcze nie wszystko, czego może oczekiwać wyrafinowane podniebienie. Oferowane są tutaj również lokalne specjały we wszystkich ich odmianach, takie jak baklava, ręcznie przyrządzane tahini, humus, shakshuka jak również chałwa. 

Chałwa na targu Mahane Yehuda

Na targu Mahane Yehuda w Jerozolimie można także spotkać małe restauracje oferujące świeżo wypiekane falafele oraz różnorodne potrawy takie jak shawarma, kibbeh, kebab, shashlik, kanafeh, baklava. Nie brakuje tutaj także stoisk z potrawami z grilla, świeżo wyciskanych soków oraz kawiarni. Na rynku panuje magiczna atmosfera, którą tworzą różnorodne kolory i zapachy oferowanych produktów i swojaki zgiełk, charakterystyczny dla tego rynku. W czwartki i piątki rynek jest wypełniony kupującymi pozostającymi na targu aż do początku szabatu. Wtedy to w piątkowe popołudnie, biją dzwony oznaczające zamknięcie targu.

Przyprawy na targu Mahane Yehuda

Targ został odnowiony kilka lat temu i od tego czasu można tu napotkać coraz więcej nowych przedsięwzięć, na przykład barów czy restauracji, a z tego powodu okolica stała się również popularnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Informacje praktyczne o targu Mahane Yehuda

Adres

Mahane Yehuda St, Jerusalem, Izrael

Dojazd komunikacją miejską

  • tramwajem 1 do stacji Yehuda Camp
  • autobusami 18, 25, 32, 45, 66, 74, 75, 78, 117, 202, 267, 267, א32, א78 do stacji Mahane Yehuda Market/Agripas
  • ewentualnie autobusami 7, 9, 17, 19, 38, 117, א56 do stacji Dulzin/Ben Porat

Godziny otwarcia

Targ Mahane Yehuda czynny jest każdego dnia za wyjątkiem Szabatu:

  • od niedzieli do czwartku od 08:00 do 19:00
  • w piątki od 08:00 do około 15:00

W soboty targ jest nieczynny, jednak jest kilka knajpek i restauracji, które pozostają otwarte dla zwiedzających.

Kiedy najlepiej zwiedzić targ Mahane Yehuda

Zalecamy zwiedzanie targu w dni powszednie od 9:30 do 17:00. Chociaż rynek otwiera się o 8:00, większość właścicieli sklepów i restauracji będzie zajętych organizacją i rozkładaniem towaru. Z kolei po godzinie 17:00, sprzedawcy powoli będą się zamykać oraz może brakować już niektórych świeżych produktów.

Dostępność toalet na targu

Na targu dostępne są trzy publiczne toalety

  • na ulicy Eitz HaChaim, w pobliżu wejścia do kościoła Agripas (tylko dla kobiet)
  • na rogu ulic HaShazif i Machane Yehuda (mężczyźni i kobiety)
  • na rogu ulic HaTapuach i Machane Yehuda (tylko dla mężczyzn)

Mapa targu