Przewodnik po Izraelu

Yad Vashem – Jad Waszem

Izrael – Yad Vashem w Jerozolimie

Yad Vashem, a po polsku Jad Waszem to Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu. Instytut Yad Vashem został założony w 1953 roku w Jerozolimie przez izraelski parlament i znajduje się w Lesie Jerozolimskim na Wzgórzu Herzla.

Jad Waszem

Yad Vashem – muzeum poświęcone żydowskim ofiarom Holokaustu

W Yad Vashem, goście są zaproszeni do poznania świata judaizmu z perspektywy Shoah, czyli Holokaustu. Muzeum cofa odwiedzających w czasie do okresu powstania europejskiego antysemityzmu, co doprowadziło do wyboru Adolfa Hitlera i masowej zagłady 6 milionów Żydów. Muzeum mieści się w kilku budynkach oraz na wolnej przestrzeni. Można tu prześledzić zarówno los poszczególnych osób jak i odwiedzić sprawiającą szczególne wrażenie Halę Imion, gdzie przechowywane są imiona wszystkich ofiar. Z tej części dochodzi się do ekspozycji, dzięki której wizyta w muzeum kończy się rzuceniem szczególnej perspektywy na Jerozolimę.

Jad Waszem - widok na Jerozolimę.

Muzeum Jad Waszem złożone jest z Nowego Muzeum Historycznego, w której znajduje się Sala Imion. Tam przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu.

Jad Waszem

Na terenie muzeum znajduje się także Izba Pamięci, Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz kilka galerii sztuki. Na obiekcie Instytutu jest zbudowanych sporo pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom, a także Januszowi Korczakowi. Jednym z bardziej charakterystycznych pomników Instytutu jest urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady.

Yad Vashem pomnik wagonu

Informacje praktyczne o muzeum Jad Waszem

Godziny otwarcia

  • Niedziela – Środa: 09:00-17:00
  • Czwartki: 9:00-20:00*
  • Piątki i dni wolne: 09:00-14:00
  • Soboty i żydowskie Święta: nieczynne

* Muzeum Holokaustu oraz pawilon, w którym znajdują się wystawy, a także Synagoga otwarte są do 20:00. Inne miejsca zamykane są o 17:00.

Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest nie później niż godzinę przed zamknięciem.

Bilety

Wejście do Yad Vashem oraz wszystkich innych miejsc na terenie Instytutu jest darmowe.

Grupy ponad 6 osobowe muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji wizyty przez stronę Centrum Rezerwacji Yad Vashem

Wejście do muzeum nie jest dozwolone dla dzieci poniżej 10 lat. Również niemowlęta w wózkach nie będą wpuszczone do muzeum.

W muzeum można wypożyczyć słuchawki, które stanowią audio-przewodnik.

Dojazd

Transport publiczny

  • autobusy do przystanku Mount Herzl: 10, 16, 20, 23, 24, 26, 26a, 27, 27a, 28, 28a, 29, 33, 25, 39, 150
  • tramwajem (lekką koleją miejską) do przystanku Mount Herzl

Od przystanku Mount Herzl muzeum zapewnia darmowy autobus dowożący turystów do Muzeum Yad Vashem kursujący podczas godzin otwarcia. Rozkład jazdy dostępny jest do pobrania klikając Rozkład autobusu transferowego do Yad Vashem

 

Parking

Parking podziemny jest dostępny dla zwiedzających prywatnie za cenę 28 szekli i znajduje się przy wejściu do muzeum. Na parkingu znajduje się 8 miejsc dla niepełnosprawnych.